לתשומת לבך: הקלטות הרצאות הכנס זמינות באתר UXI Live Video
איך מביאים יותר נשים לקדמת הבמה? קהילת ה-UX בישראל היא חלק ממהפך

מאת: רותם בינהיים ואיה בן אהרון

אי-שם בסוף 2014, נפגשו קומץ קטן של נשות UX בישראל ביוזמתן של ענת כץ-ארוג'ס, דנה כהן-בראון וטלי רוזן-שהם. הן דנו יחד איך לשנות את חוקי המשחק, והקימו את WE (לשעבר XX+UX) כדי לחשוב יחד איך לייצר שוויון בשכר, בתנאים, בבמות ובהתנהלות היום-יומית של נשים בתעשיית ה-UX.

כיום, קצת יותר מ-4 שנים אחרי, השינוי ניכר לעין: הרבה יותר נשים מרצות בבמות מקצועיות בישראל (רוב נשי בהרצאות של UXI Live 2019), דירוגים גבוהים למרצות שמוזמנות גם לכנסים בינלאומיים, וקהילות אחרות מבקשות תמיכה בתכנים שלהם.

בכתבה הזו רותם בינהיים, ממובילות הקהילה, ואיה בן אהרון, ממובילות תוכנית ליווי המרצות, מגוללות את הסיפור של WE וכיצד הגיעו לתוצאות המרשימות הללו.

כמו כל סיפור עם סוף טוב, גם אצלנו הכל התחיל מ-בעיה!

מה הבעיה? אין שוויון בין גברים לנשים.

נכון, זו בעיה נרחבת ומוכרת. הבעיה הזו גדולה בהרבה מהבעיה שלנו – הנשים בישראל, הרבה יותר גדולה מנשים בתעשיית ההייטק והרבה-הרבה יותר גדולה מתעשיית ה-UX בארץ.

ומה עושות נשות UX שרוצות להשיג שינוי? מתחילות בקטן ועושות אפקט גדול.

אז לפני קצת יותר מ-4 שנים נפגשנו חברות הליבה של נשות ה-UX בישראל ודנו יחד איך משנות את חוקי המשחק. איך אנחנו מייצרות שוויון בשכר, בתנאים, בבמות ובהתנהלות היום-יומית של נשים בתעשיית ה-UX. יחד יצאנו עם מגוון רחב של תכניות כשבראשנו, לייצר מקום בטוח ואינטימי לשיח, לשיתוף ולהתייעצות זו עם זו – בין אם בנושאים מקצועיים ובין אם בנושאים הקשורים למגדר.

משם נולדה קהילת WE (או בשמה הקודם XX+UX).

חברות התכנית, מרצות ומלוות, נפגשות לקיום חזרות

מתמקדות – אז מה הבעיה עם הכנסים?

לא עבר זמן רב מיום הקמת הקבוצה, ובין הדיונים בפייסבוק צץ לו פוסט שהועלה על ידי אחת החברות על אחד מכנסי ההייטק בארץ ובסמוך לו השאלה: "מדוע אין נשים מרצות?"
הפוסט הזה העלה הרבה מאוד שאלות מעניינות וחשובות:

 • האם אין נשים בהייטק?
 • האם אין נשים בתפקידים בכירים בהייטק?
 • האם אין נשים עם ידע מקצועי מספיק?
 • האם אין נשים שיש להן מה לספר על הבמות?

לא היה לאף אחת מאיתנו ספק – לכל השאלות האלו קיימת רק תשובה אחת: כן, ברור שיש!

אם כך, תהינו, איפה הן? למה הן לא מרצות על הבמות? כנשים העוסקות בין השאר במחקר משתמשים, הדבר הטבעי היה – לצאת לחקור. בשיחות טלפון למספר למארגני כנסים, ניסינו לחוש ולהבין את הדברים.

גילינו שלוש נקודות עיקריות:

 1. ארגונים לא שולחים מספיק נשים לייצג על הבמות.
 2. נשים לא מספיק מציעות את עצמן.
 3. אצל מרבית ממארגני הכנסים המודעות לבעייה לא קיימת או לא מספקת.
מרצות ומלוות במפגש לקראת כנס UXI Live 2019

פועלות לשינוי חוקי המשחק

אחרי מספר שיחות שהובילו לאותן מסקנות, הגענו להבנה שבשנת 2015 המצב הנוכחי, בו הממוצע מכלל כנסי ההיי-טק בארץ עומד על פחות מ-2 מרצות על כל 10 מרצים, לא יכול להימשך כך וביחד יצאנו לדרך במטרה להגיע לשינוי.

השלב הראשון: מסמך המגדיר את תוכנית הליווי, מתאר את המטרות, את דרכי הפעולה ואת האמצעים להשגת המטרות. מספר חודשים לאחר מכן יצאו הצוותים הראשונים כפיילוט לתוכנית ומאז השאר כבר היסטוריה :)

מהתיאור הקצר הזה אפשר להבין שתכנית הליווי היא יוזמה שצמחה מתוך צורך בוער לראות יותר נשים מרצות על במות הכנסים המקצועיים בתחום ה-UX בפרט ובתחום הטכנולוגיה בכלל. המטרה היא פשוטה, לעודד נשים להציע הצעות להרצאות לכנסים, לתמוך בהן ביצירת הרצאות מעולות, לתת להן להתנסות בעמידה מול קהל, ועל ידי כך להעלות את הייצוג הנשי בכנסים ועל כל במה מקצועית אחרת.

גילה כורם – בהרצאה שדורגה כטובה ביותר בכנס UXI live 2018

איך הנענו את השינוי?

התכנית כולה מופעלת על ידי צוות מתנדבות מקבוצת הליבה של הקהילה. אל התכנית נרשמות נשים שיש להן הרצאות או נשים שיש להן רעיון להרצאה ואנחנו מלוות אותן בכתיבת ההגשה.

ברגע שיש למרצה במה להרצות בה אנחנו מחברות בינה ובין מלוות שהתנדבו לתכנית. צוות הליווי כולל בדרך כלל את המרצה עם שתי מלוות. הצוות פועל עצמאית כדי להעניק למרצה את התמיכה הנדרשת.
בתחילת הדרך הן מקיימות מפגש תיאום ציפיות בו המרצה מציגה את נקודת המוצא שלה ובמה היא צריכה חיזוק או תמיכה והמלוות שלה מספרות על הדרכים והכלים שיש ברשותן לתמוך בתהליך ההכנה להרצאה.

הצוות המנהל בתכנית נותנות הכוונה ראשונית ושומרות על ערוצי קשר פתוחים, כדי לעזור במידת הצורך. אנחנו משתדלות לבנות צוותים על סמך קריטריונים של זמינות, מיקום גאוגרפי ותחומי עניין משותפים.

לקראת מועד ההרצאה מתאגדות מספר נשים מהתכנית, מההווה ומהעבר, לשמש כקהל בחזרה גנרלית (dry run). החזרה מונחית על ידי המארגנות, במסגרתו המשתתפות מאזינות להרצאה ונותנות דגשים לשימור ולשיפור בכל הקשור לתוכן, למבנה ולצורת ההצגה. כמובן שכל זה במטרה לחזק ולהעצים את יכולותיה של המרצה ומתבצע באווירה חיובית ובונה.

לפעמים מצטרפים גם בנים :-) אלון – הבן של אביטל זיק

צעד קטן לתכנית, צעד גדול לחברה שוויונית יותר

כיום ניתן לומר בבטחון מלא שתכנית ליווי המרצות של WE שינתה את חוקי המשחק בתעשייה שלנו ובקרוב בעוד תעשיות נשים נוספות בהיי-טק.

איך זה בא לידי ביטוי?

 • קודם כל, אנחנו זוכות לראות ייצוג של לפחות 40% נשים מרצות (השנה, אגב, יש שוב רוב נשי של מרצות בכנס UXI Live!)
 • מארגני הכנסים מספרים לנו שכמות ההגשות של הנשים הכפילה ואף שילשה את גודלה. ואיתן גם איכות ההגשות
 • הנשים עם הרצאות שעוברות את תהליך הליווי שלנו מגיעות לדירוגים מהגבוהים ביותר בכנסים
 • מארגני כנסים כבר פונים אלינו באופן ישיר לבקש שנחבר אותם למרצות מהמאגר שלנו בידיעה שזהו מאגר גדול ואיכותי
 • מרצות מוזמנות שוב ושוב להרצות גם בכנסים בינלאומיים
 • קהילות נוספות מבקשות מאיתנו לקיים את התכנית גם עבורן

השינויים האלו הם משמעותיים מאוד מהרבה בחינות, ובמושגים היסטוריים הם התרחשו בזמן מועט ביותר. מסתבר שכשיש קבוצה מקצועית של נשים שפועלות ביחד במטרה ליצור שינוי חברתי, תקרת הזכוכית מתנפצת וכל השאר מסתדר מעצמו.

נורית פרס בכנס UXI Live 2018

ובמספרים?

אי אפשר בלי קצת מספרים כדי לגבות את ההישגים המרשימים של כל הנשים הנפלאות שלוקחות חלק בתכנית ליווי המרצות של WE.

 • תכנית ליווי המרצות מופעלת ומנוהלת היום על ידי צוות של 5 נשים שהן חלק מהליבה – איה בן-אהרון, כרמי אהוביה, רותם בינהיים, יעל טוק וגבריאלה גרנוב
 • משנת 2015 ועד היום הצטרפו לתכנית מעל 150 נשים כמרצות וכמלוות
 • מאגר ההצעות להרצאות שנבנה מכיל מעל 140 נושאים שונים
 • עד היום הופעלו יותר מ-58 צוותים (מרצה+מלוות)
 • 12 מרצות מהתכנית כבר הוזמנו להציג על במות גדולות ומוכרות גם בחו״ל

הקהילה העולמית של WE – Woman Experience

קהילת WE ישראל הוקמה ב-2015 בהשראת התארגנות Hexagon העולמית. הקהילה מובלת כיום על ידי רותם בינהיים, כרמי אהוביה, דנה כהן בראון וענת כץ ארוג’אס כמו גם על ידי קבוצת הליבה המונה עשרים חברות המנהלות את פעילויות הקהילה בהתנדבות. כיום חברות בקהילה מעל ל-3,600 חברות והיא הגדולה מסוגה בעולם.

מטרות הקהילה

מטרת הקהילה היא להוות פלטפורמה לתמיכה ולקידום נשות מקצוע בתחום חוויית המשתמש בישראל. היא מיועדת לנשות עיצוב, אפיון ומחקר חווית משתמש, מנהלות מוצר וכל מי שעוסקת בחוויית משתמש באופן מקצועי. הקהילה פועלת על פי העקרונות הבאים:

 • קיום מרחב בטוח לנשים להתדיין בנושאים מקצועיים ומגדריים
 • אספקת תמיכה חיובית לחברות הקבוצה
 • עידוד למנהיגות ולצמיחה מקצועית ואישית

נשים העוסקות בתחום ה-UX מוזמנות לקחת חלק בקהילה, בדיונים ובאירועים דרך קבוצת הפייסבוק WE – Women Experience

עוד על הקהילה, ולבירור לגבי מרצות באירוע שלך: www.we-ux.co.il

הגעת לאתר של כנס שכבר התקיים
מעניין אותך לראות את הכנס הבא, UXI Live 2020?

אנו מקיימים את כנסי UXI Live בכל שנה מאז 2010, ומעולם לא קיבלנו אף תלונה ממשתתפי ומשתתפות הכנס. חשוב לנו שכל המשתתפים, המרצים, נותני החסות, העובדים והמתנדבים בכנס UXI Live יהנו מחוויית כנס מצויינת ויקיימו את קוד ההתנהגות המקובל, כלפי כל אחד אחר שהם פוגשים בכנס.

בכל בעיה במהלך הכנס והסדנאות, תוכלו לפנות לדלפק הרישום.

נותני החסות הנפלאים שלנו
הצטרף כנותן חסות
We Our Sponsors
Become a sponsor
חסות ראשית
Main Sponsor
חסות זהב
Gold Sponsor
חסות כסף
Silver Sponsor
חסות ברונזה
חסות מדיה
Media Sponsor